اجرای پروژه‌های نفتی به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال از سوی دانشگاه آزاد

اجرای پروژه‌های نفتی به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال از سوی دانشگاه آزاد

با امضای قرارداد اجرای پروژه‌های نفتی به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال بین دانشگاه آزاد و وزارت نفت، چشم انداز جدید ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفت.

به گزارش ایسنا، دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر عملیاتی کردن گفتمان دانشگاه حل مساله و کارآفرین، برای اولین بار قرارداد کلان نفتی را برای اجرای پروژه های نفتی با وزارت نفت به امضا رساند.

در جلسه امضای این قرارداد دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری و رئیس شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر باقر بیرالوند رئیس هیات مدیره شرکت پتروپالایش و به نمایندگی از وزارت نفت، دکتر لاله ملک نیا مدیرکل کانون‌های صنعت، جامعه و دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند.

براساس این گزارش، با همت اداره کل کانون های صنعت، جامعه و دانشگاه آزاد اسلامی و در راستای هدایت پژوهش های دانشگاهی به سوی تحقیقات کاربردی و ماموریت گرا و نیز حضور موثر بخش های مختلف صنعت و جامعه با هدف شناسایی مشکلات ملی و محلی و رفع نیازهای اساسی کشور و همچنین با هدف حل مسائل و افزایش سهم پژوهش در اقتدار و سرمایه ملی، پیرو سه عنوان قرارداد پروژه های کلان در حوزه نفت و پتروشیمی شامل “حذف سولفور از فرآورده‌های نفتی (از حلال های سبک تا سنگین برش های نفتی و پسماندهای آنها) و بهینه سازی سوخت های سنگین نفت کوره، بازیافت و بهینه سازی فرآورده‌های جانبی پتروشیمی و زیرشاخه های نفتی با رویکرد تبدیل محصولات جدید قابل کاربرد در صنایع نفتی و پتروشیمی و پوشش های مقاوم رویه های فلزی در برابر تغییرات شیمیایی (اسید و قلیایی) کاربرد مخازن و سطوح فلزی”،  قراردادی بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت نفت جمعا به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال، به منظور اجرای طرح احداث پالایشگاه با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه با وزارت نفت به امضا رسید.

در همین زمینه دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه و رئیس شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی  با اشاره به اهمیت امضای قرارداد با وزارت نفت و شکل گیری چشم انداز جدید ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: ریل گذاری های دو سال اخیر در حوزه های فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد، نتایج بی نظیری را برای جامعه علمی رقم زده و بستر اصلی برای ارتباط میان دانشگاه و صنعت فراهم شده است. ریاست دانشگاه آزاد اسلامی درعمل و نه در حرف، نشان داد که تغییر مسیر به سمت دانشگاه نسل سوم را به عنوان ضرورت درک کرده و اختیارات لازم را به معاونت ها و واحدها برای رسیدن به این هدف عالی تفویض کرده است.

وی افزود: در بازه زمانی کوتاهی آیین نامه ها و دستورالعمل هایی برای چابک سازی بخش فناوری در دانشگاه آزاد به تصویب رسیدند و ابلاغ شدند و نرم افزار جهش به سمت دانشگاه حل مساله فراهم آمده است. حاصل چنین فرآیندی در امضای چندین تفاهم نامه مهم با صنایع و سازمان های دولتی و غیردولتی تبلور پیدا کرده است. امروز ما شاهد یکی از مهمترین و بی سابقه ترین قراردادهای میان صنعت و دانشگاه هستیم و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد مجریان اصلی این قرارداد خواهند بود.

وی افزود: بر اساس امضای این قرارداد بی سابقه، در فاز نخست اجرای قرارداد مقرر شد، ۴۰ درصد معادل ۶ هزار میلیارد ریال  در قبال ارائه ضمانت نامه برای انجام پروژه ها به دانشگاه آزاد پرداخت شود.

رئیس شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد با بیان اهمیت حضور اعضای هیات علمی و فناوران در این قرارداد عنوان کرد: براساس برنامه ریزی های انجام گرفته و مصاحبه های اولیه، از اعضای هیات علمی توانمند در انجام پروژه های مرتبط دعوت به عمل آمده و کارگروه‌های تخصصی نیز در این حوزه شکل گرفته است و در ادامه با تصویب پروپوزال های ارائه شده در کارگروه‌های تخصصی از اعضای هیات علمی برای اجرای این پروژه ها دعوت خواهد شد.

به نقل از دانشگاه آزاد، وی در پایان اظهار کرد: همچنین از شرکت ها و واحدهای فناوری که از توانمندی علمی و تجهیزاتی برخوردار هستند، طی یک آگهی دعوت کردیم تا در انجام پروژه ها مشارکت و در ساخت و احداث پالایشگاه همکاری داشته باشند و براساس بسترسازی های انجام شده به زودی شاهد شروع انجام سه پروژه کلان در حوزه نفت و پتروشیمی در دانشگاه آزاد خواهیم بود.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *