تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 15:48
56 بازدید
کد خبر : 39012

مرجع صدور مجوز کتاب فقط وزارت ارشاد است

مرجع صدور مجوز کتاب فقط وزارت ارشاد است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سومین جلسه از مجموعه نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر درباره لزوم مشارکت ناشران در تصمیم‌سازی‌ها، کاغذ، کارگروه مبارزه با کتاب‌های غیرقانونی، حمایت از ناشران آموزشی و ضرورت تقویت زیرساخت‌ها سخن گفت.  به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ

مرجع صدور مجوز کتاب فقط وزارت ارشاد است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سومین جلسه از مجموعه نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر درباره لزوم مشارکت ناشران در تصمیم‌سازی‌ها، کاغذ، کارگروه مبارزه با کتاب‌های غیرقانونی، حمایت از ناشران آموزشی و ضرورت تقویت زیرساخت‌ها سخن گفت.

 به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سومین جلسه از مجموعه نشست‌های معاون امور فرهنگی با تشکل‌ها و انجمن‌های حوزه نشر با اعضای هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در این نشست یحیی دهقانی، کاظم قلم‌چی، وحید تمنا، علی امین‌صادقیه، محمدحسین متولی، امین آصفی و ابوذر نصری حضور داشتند و با اشاره به سابقه شکل‌گیری این تشکل، درباره فعالیت‌های پیشین آن، مسائل و مشکلات پیش‌ رو و نقش و جایگاه ناشران آموزشی سخن گفتند. همچنین خواستار حمایت معاونت امور فرهنگی از این گروه از ناشران در موضوع توزیع کاغذ، خرید کتاب، ارائه تسهیلات و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی شدند.
ناشران صاحبان این خانه هستند و ما مهمان هستیم
یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی با اشاره به جایگاه ناشران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ناشران صاحب این خانه هستند و ما و دیگر مدیران فرهنگی مهمان هستیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متعلق به ناشران است و امیدوارم در این دوره ارتباطات موثر فرهنگی با ناشران بیش از گذشته شود.
او  با تاکید بر لزوم مشارکت انجمن‌ها و تشکل‌ها برای تصمیم‌سازی در حوزه نشر گفت: مسائل حوزه نشر متعدد و پراکنده هستند و از این رو حتما نیازمند حضور اهالی نشر و استفاده از  نظرات و  دیدگاه‌های آنان هستیم.
راه‌اندازی کارگروه‌های معاونت امور فرهنگی
احمدوند با اشاره به تاسیس کارگروه‌هایی در معاونت امور فرهنگی برای پیگیری برخی مسائل گفت: هم‌اکنون کمیته مساله کاغذ داخلی تشکیل شده و در حال بررسی شرایط موجود و مشکلات کارخانه‌های داخلی برای تولید است.  همچنین کارگروهی برای مبارزه با تکثیر غیرقانونی کتاب و صیانت از حقوق ناشران و پدیدآورندگان ایجاد می‌شود. متاسفانه آثاری که مجوز دریافت کرده‌اند و در بازار پرفروش هستند به صورت غیرقانونی تکثیر می‌شوند و به فروش می‌رسند که باید برای حل این مشکل برنامه‌ریزی و اقدام کنیم.
ضرورت تعریف مدلی برای حمایت از ناشران آموزشی
او با اشاره به تفاوت میان نشر علمی و نشر آموزشی گفت: باوری در ذهن مخاطبان ایجاد شده که نشر آموزشی نشر کمک‌درسی است. جامعه نشر آموزشی باید تلاش کند تا وجهه و رویکرد علمی را بیش از پیش نمایان کند. این ناشران می‌توانند نقش مهمی در گسترش دانش و تقویت روحیه نوجویی در کودکان و نوجوانان داشته باشند.
احمدوند همچنین درباره نحوه حمایت از ناشران آموزشی گفت: از آن‌جا که فضای نشر ناشران آموزشی متفاوت با دیگر ناشران است، باید حمایت‌هایی را که قرار است در این حوزه داشته باشیم مشخص کنیم و شیوه‌ای برای آن طراحی کنیم. تولید کتاب علمی و تولید کتاب آموزشی شبیه هم هستند اما کارکردهای متفاوتی دارند. هر دو کتاب هستند و فعالیت فرهنگی محسوب می‌شوند، اما عرصه آن‌ها متفاوت است.
ضرورت تقویت زیرساخت‌های عرضه در حوزه نشر
معاون امور فرهنگی بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های عرضه و ترویج کتاب تاکید کرد و گفت: اگر این دو حوزه را تقویت کنیم، اتفاقات خوبی برای تمام ناشران رخ خواهد داد. نشر نه فقط یک فعالیت فرهنگی بلکه یک کار اقتصادی جدی است و کسی که وارد این عرصه می‌شود علاوه بر صلاحیت‌های فرهنگی، دانش و تخصص حرفه‌ای باید توان و امکانات مالی لازم را دارا باشد.
او با تاکید بر تغییر در نظام حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در صورت تغییر در  نظام حمایتی، مطمئنا صنعت نشر می‌تواند علاوه بر تاثیرات فرهنگی، اشتغال‌زا، کارآفرین و تولیدکننده ثروت باشد.
یاسر احمدوند با اشاره به ضرورت انجام فعالیت‌های آموزشی و ترویجی در حوزه کتاب گفت: معاونت امور فرهنگی این آمادگی را دارد تا از فعالیت‌های آموزشی و ترویجی انجمن‌ها حمایت کند.
او تأکید کرد: مرجع صدور مجوز کتاب در کشور فقط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این صلاحیت اختصاصی است.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.