۱۲ نیروگاه امکان استفاده از مازوت دارند

۱۲ نیروگاه امکان استفاده از مازوت دارند

معاون راهبردی تولید شرکت برق حرارتی گفت: از ۱۲۳ نیروگاه در کشور تنها ۱۶ نیروگاه می توانند مازوت استفاده کنند که از این تعداد هم مخازن مازوت چهار نیروگاه پلمب شده است و در حال حاضر تنها ۱۲ نیروگاه امکان استفاده از مازوت را دارند.

 ناصر اسکندری امروز در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه مازوت در چه نیروگاه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با هماهنگی که با سازمان محیط زیست صورت گرفته، مازوت باید تنها در نیروگاه‌هایی که مشکل محیط زیستی ایجاد نمی کند، مورد استفاده قرار بگیرد.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت تعمیرات نیروگاهی گفت: تعمیرات نیروگاهی از شهریورماه تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد. به عبارت دیگر بعد از پیک تابستان فصل تعمیرات آغاز می شود و امسال نیز ۱۰۴ هزار مگاوات نیروگاه در حال تعمیر داریم.
او افزود: بطور میانگین روزانه ۱۰ هزار مگاوات به منظور انجام تعمیرات نیروگاهی از مدار شبکه خارج می شود و این تعمیرات در حوزه‌های مختلف نیروگاه‌های گازی و بخاری صورت می گیرد.
اسکندری با اشاره به استفاده از پساب در نیروگاه‌ها گفت: در همه نیروگاه‌ها جهت اصلی بر این است که از آب دست اول برای خنک‌سازی استفاده نکنیم، در برخی نیروگاه‌ها این کار انجام می‌شود. بطور مثال در کرمان، آذربایجان و تهران به دنبال استفاده از پساب برای خنک سازی نیروگاه‌ها هستیم.
وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های بلندمدت ما این است که مصرف آب در نیروگاه‌ها کاهش یابد و در استان‌هایی که فاضلاب و پساب وجود دارد از خروجی تصفیه‌خانه‌ها استفاده کنیم.
به گفته وی، میزان مصرف آب در نیروگاه‌ها با توجه به متفاوت بودن آنها متغییر است اما بطور کلی به دنبال کاهش مصرف آب در تمام نیروگاه‌ها هستیم.
وی با بیان اینکه در حوزه سوخت یک همگرایی خوبی بین وزارت نیرو و وزارت نفت صورت گرفته است، گفت: ما در تابستان با پیک برق و در زمستان با پیک مصرف گاز روبرو هستیم اما امسال هماهنگی خوبی صورت گرفته تا در زمان پیک گاز نیز مردم با مشکل مواجه نشوند و باید گفت که اگر مردم حداقل ۱۰ درصد مصرف گاز را کاهش دهند، در هیچ بخش با مشکل تامین سوخت مواجه نخواهیم شد.
اسکندری با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر، گفت: این نیروگاه ظرفیت پایینی در مقایسه با کل ظرفیت نیروگاه‌های کشور دارد اما پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده امکان بهره‌برداری از این نیروگاه به وجود آید.
وی با بیان اینکه در حوزه تعمیرات نیروگاهی چه برای نیروگاه‌های خصوصی و چه برای نیروگاه‌های دولتی هیچ مشکلی برای تامین هزینه نداریم، گفت: امیدواریم همین روند ادامه یابد، طبق برآوردهای صورت گرفته نزدیک ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای انجام کل تعمیرات نیروگاهی، سرمایه مورد نیاز است.
وی درباره نیروگاه سیریک نیز گفت: پروژه نیروگاه‌های سیریک با پیگیری‌های موثری که اتفاق افتاد به نتیجه رسید و LC این پروژه باز شده و با مشارکت کشور خارجی شروع می‌شود و پیش بینی ما این است که یک نیروگاه خوب با راندمان بالا داشته باشیم.
به گفته وی ظرفیت عملی این نیروگاه ۱۲۰۰ مگاوات است و پیش بینی می کنیم که تا دو سال آینده به مدار بهره برداری برسد.
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *