آفت نهال پسته : مشکلات بعد از کاشت

در نظر نگرفتن تمام نکات مهم پیش از کاشت نهال و همچنین عدم دقت کافی به مشکلات پس از کاشت نهال پسته می­توانند منجر به از بین رفتن و خشک شدن نهال­های پیوند خورده­ی پسته پس از کاشت شوند، در این نوشتار تمام مشکلاتی که می­تواند پس از کاشت نهال پسته برای باغداران ایجاد دردسر کرده و یا منجر به خشک شدن نهال جوان پسته شود به شما می­آموزیم.

آفات رایج پسته پس از کاشت نهال

یکی از مشکلات رایج باغداران پس از کاشت نهال پسته هجوم آفات نهال پسته از باغات مجاور به باغ پسته­ی جوان و تازه تاسیس است، باغات پسته در استان­های پسته کاری کشور معمولا به صورت یکدست هستند و در برخی از موارد باغات جوان در کنار باغات مسن­تر تاسیس می­شوند، حال اگر مدیریت اصولی باغداری در باغات مجاور صورت نگرفته باشد و آن باغات منبع آفت باشند تکلیف باغ شما روشن است.

حتی در این شرایط هم جای نگرانی برای باغداران جوان که به تارگی اقدام به احداث باغ کرده­اند نست کافی است نکات زیر را به دقت رعایت کنید تا این مشکل دامن باغ شما را نگیرد.

  1. اطلاع از افات مهم و رایج باغ پسته:

باغدارانی که اقدام به احداث باغ پسته می­کنند باید اطلاعات خود را در زمینه­ی شناسایی انواع آفات مهم و رایج در پسه بالا ببرند، در درجه­ی اول به شما توصیه می­شود با مراجعه به وبسایت­های فروش نهال پسته مانند پالیز نهال (www.paliznahal.ir) مقالات مربوط به شناسایی آفات مهم باغات پسته را مطالعه بفرمایید.

  1. اطلاع از آفات رایج در منطقه و باغات مجاور

در درجه­ی دوم توصیه می­کنیم شخصا به باغات کناری سر زده و از صاحبان باغ در رابطه با آفات رایج در باغشان سوال کنید، از ایشان بپرسید چالش مهم آنها در کنترل آفت در باغ پسته شان چیست؟

  1. کسب آگاهی در رابطه با نحوه­ی پیشگیری از ابتلا، شناسایی آفت و کنترل آفت در باغ

باغداران با تجربه شاید به دلیل پیروی از روش­های قدیمی در کنترل آفات زیاد موفق عمل نکنند اما دست کم شناخت خوبی از آفات پسته داشته و می­توانند نکات بسیار خوبی در مورد آفات مهم و رایج پسته در منطقه به شما بدهند و آن وقت شما باید به دنبال راه اصولی در پیشگیری از ابتلای باغ خود به آن آفات باشید.

برای پیدا کردن راه حل اصولی در پیشگیری، شناسایی و کنترل این آفات در باغ خود اما توصیه می­کینم به مشاوره­های باغداران همسایه گوش نداده و به دنبال راه حل­های اثبات شده و علمی و دریافت مشاوره از متخصصان گیاهپزشک باشید.

بیماری­های رایج پسته پس از کاشت نهال

در رابطه با بیماری­های رایج پسته نیز تمام نکاتی که در رابطه با آفات رایج پسته به آن اشاره کردیم صدق می­کند، پس از کاشت نهال پسته در رابطه با بیماری­های رایج در پسته با مطالعه مقالات مرتبط و یا دریافت مشاوره از کارشناسان اطلاعات لازم را کسب کرده و با صحبتی که با باغداران مجاور دارید در مورد بیماری­های رایج در باغ ایشان سوال کنید.

برخی از بیماری­های پسته مانند سرخشکیدگی پسیلومایسزی هوا زاد بوده و به راحتی با باد جا به جا می­شود و شما باید در مورد همه بیماری­های رایج در باغ ایشان کسب اطلاع کنید، سپس اقدامات اصولی را برای جلوگیری از انتقال آنها به باغ خود و در صورت ابتلا شناسایی به موقع و کنترل آنها به کار ببندید.

مشکل شوری خاک پس از کاشت نهال

درختان پسته به شوری خاک مقاوم هستند و به همین دلیل هم بیشتر باغات پسته­ی کشور در استان­های مرکزی کشور مانند استان­های یزد، کرمان و اصفهان که خاک شور دارند احداث شده است، اما شوری قابل تحمل توسط این درختان نیز حد مشخصی داشته و در صورتی که درختان پسته در خاک بسیار شور کاشته شوند پس از احداث باغ حتی می­تواند منجر به خشک شدن نهال­ها شود.

این مشکل پس از احداث باغ قابل حل نبوده و در واقع باید پیشگیری شود، پیش از کاشت نهال باید از خاک و البته منبع آبی که قرار است نهال­ها را با آن آبیاری کرد تست شوری گرفته و از کاشت نهال در خاک شور و آبیاری آنها با آب شور جلوگیری شود.

برای اینکه حد شوری رعایت شود باید به صورت سالیانه آزمایش آب و خاک گرفته شود، شوری در خاک تجمع پیدا می­کند و برای جلوگیری از تجمع شوری در خاک باید پس از انجام آزمایش اقدامات لازم برای کاهش شوری در خاک انجام شود.

مشکل خاک سنگین پس از کاشت نهال

سنگین بودن خاک که از نشانه­های آن سله بستن است نیز از ویژگی­های خاک استان­های پسته کاری کشور است اما سنگین بودن خاک نیز مانند شور بودن خاک باید حد مناسب داشته باشد و در خاک­های بسیار سنگین باید از کاشت نهال پسته اجتناب کرد.

خاک سنگین سبب ایجاد تنش آبی در درختان پسته شده و ایجاد سله در خاک می­تواند به ریشه­های موئین صدمه بزند و سبب ایجاد بیماری­های ریشه و طوقه می­شود، ماندگاری آب پای طوقه و ریشه و ایجاد بیماری­های پوسیدگی در طوقه و ریشه نیز از دیگر صدمات خاک سنگین به درختان پسته پس از کاشت است.

مشکل تغذیه­ی نهال پس از کاشت

تغذیه­ی نهال پسته پس از کاشت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به توصیه­ی کارشناسان متخصص باید پیش از خرید نهال پسته با انجام آزمایش خاک کود مناسب را در زمان کاشت استفاده کنید، پس از آن نیز باید برنامه­ی کود دهی مدون برای نهال تا زمان رسیدن به باردهی داشته باشید.

برنامه­ی کود دهی به درختان پسته پس از شروع باردهی اندکی تفاوت داشته و باید تمرکز کود دهی از رشد رویشی به باردهی و رشد رویشی تغییر کند، بنابراین در ادامه نیز اهمیت انجام آزمایش تجزیه­ی خاک و برگ در تعیین برنامه­ی کودی بسیار بالا خواهد بود.

مشکل کمبود منابع آب پس از کاشت نهال

درست است که نهال پسته را در مناطق گرمسیر و عمدتا دارای محدودیت منابع آبی می­کارند اما این باعث نمی­شود که گمان کنید پسته درختی کم آب خواه است، میزان نیاز درختان پسته با توجه به فصل، سن و شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت بوده و باغداران باید پیش از احداث باغ به فکر تامین آب مورد نیاز باشند.

بهتر است با دریافت مشاوره از کارشناسان فروش نهال پسته سنجش دقیقی از میزان آب مورد نیاز و تطابق آن با منبع آب قابل دسترس خود داشته و در این بین از انجام آزمایش شوری و سنگینی منبع آب خود غافل نشوید چرا که ممکن است پس از کاشت نهال متوجه شوید منبع آب شما مناسب نیست و به دردسر بیوفتید.

کلام آخر

با توجه به مطالب عنوان شده دانستید که مشکلات بسیاری هستند که ممکن است پس از کاشت نهال پسته ذهن باغداران را درگیر کند، اما کاشت ارقام مقاوم در حل و یا کاهش بسیاری از مشکلات می­تواند موثر باشد، در نظر داشته باشید که تفاوت در قیمت نهال پسته تنها به دلیل اختلاف در میزان باردهی و اندازه­ی میوه نبوده و به تفاوت در میزان مقاومت و نوع پایه نیز بستگی دارد.

با دریافت مشاوره از مشاوران نهالستان کار احداث باغ و مدیریت باغ پس از کاشت نهال را به درستی انجام دهید

تماس با پالیز نهال:

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *