حل بسیاری از مسائل اراک در گرو مطالبه‌گری صحیح است

حل بسیاری از مسائل اراک در گرو مطالبه‌گری صحیح است

ایسنا/مرکزی سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک گفت: اعتقاد من این است که برخی از مسائل عمده شهر اراک، صرفا با مطالبه گری درست حل می‌شود.

عباس خسروانی روز چهارشنبه ۲۲ دیماه در جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر و مدیران رسانه اظهار کرد: شفاف‌سازی و اطلاع رسانی توسط شورای شهر اراک در چند ماه گذشته موجب بازخورد مثبت و همکاری مردم در برخی فعالیت‌ها شده است، لذا به‌همین دلیل نگاه شورای شهر به رسانه‌ها نگاهی ابزاری نبوده، بلکه این نگاه، اعتقادی و کارشناسی است. اگر اصحاب رسانه می‌خواهند برای شهر خود دلسوزی کرده و رسالت اجتماعی خود برای شهر را به انجام برسانند، لازم است با شورای شهر همکاری و تعامل داشته باشند. بنابراین نقش تعیین شده برای رسانه ها رابط منصف بین شورای شهر و مردم است و شورای شهر آمادگی دارد اطلاعات و منابع را در اختیار مردم بگذارد و در ازای آن انتظار می‌رود که رسانه‌ها مطالبه‌گری‌های کارشناسی‌ و صحیح داشته باشند.

وی افزود: یکی از ضعف‌های مطالبه‌گری در شهر اراک عدم دسترسی مطالبه‌گران به اطلاعات دقیق و صحیح است، به همین دلیل زمانی که یک خبر را منتشر می‌کنند تنها انگشت اتهام است که به سمت ارگان‌ها برده می‌شود. لازم به ذکر است تمامی اعضای ۱۱ نفره شورای شهر، هر اطلاعاتی را که بدست می آورد سریعا منتشر می کند تا به اطلاع مردم رسانده شود و از انتشار اطلاعات هیچگونه ترس و واهمه‌ای ندارند.

خسروانی در ادامه گفت: ما در شورای شهر به دنبال شفاف‌سازی گسترده از جمله در خصوص صرف بودجه هستیم و انتظار می‌رود رسانه‌ها نیز در این حوزه مطالبه‌گری دقیق و جدی داشته باشند.

وی بیان کرد: اگر مردم به این موضوع واقف باشند که مبلغی که می‌پردازند در چه مواردی صرف خواهد شد، قطعا در پیشبرد آبادانی شهر به ما کمک خواهد کرد. عدم برخورداری شورای شهر و شهرداری از اعتماد کامل مردم موجب عدم پیشروی در حل مسائل شهری خواهد بود، کما اینکه امروز نیز در پرداخت برخی عوارض‌ها نظیر عوارض پسماند با مشکلاتی مواجهیم و مردم از پرداخت آنها سر باز می‌زنند و در نتیجه خدمت‌رسانی ما با مشکل مواجهند.

خسروانی با تاکید بر شعار” شهر را باهم بسازیم” گفت: شورای شهر این شعار را از ابتدا سرلوحه کار خود قرار داده است و  دیدگاه ما این است کهبا توجه به شناخت شهر اراک، امکانات و ظرفیت‌های آن، برای حل مسئله‌های موجود و در بهترین حالت برای رشد شهر نیازمند همکاری و تعامل مردم هستیم، در غیر اینصورت با عدم همکاری و اعتماد مردم به شورای شهر، این شورا قادر به انجام فعالیت‌های خود نخواهد بود.

وی عنوان کرد: شورای شهر به دنبال برگزاری یک دوره آموزشی خبرنگاری شهری به کمک دانشگاه علمی کاربردی یا دانشگاه آزاد برای اصحاب رسانه است که پیش بینی بودجه ‌آن نیز صورت گرفته است، چراکه لازم است خبرنگاران شهری به طور تخصصی در حوزه مدیریت شهری آموزش ببینند. تربیت یک خبرنگار متخصص در حوزه شهری که بر طرح جامع شهر اراک واقف باشد و برخی از مقررات حوزه شهری را بداند مسئله‌ای الزامی جهت مطالبه‌گری درست در این حوزه است. همچنین شورای شهر امادگی دارد با معرفی کارشناسان ذی‌ربط، با رسانه‌ها نشست‌های تخصصی داشته باشد. اعضای شورا اغلب افراد رسانه‌ای هستند و به‌دور از هرگونه گرایش سیاسی آمادگی تعامل بسیار خوب با رسانه‌ها را دارند.

وی ادامه داد: شورای شهر آمادگی استقبال از خبرنگارانی که علاقمند به شرکت در کمیسیون‌های تخصصی هستند، را داراست و از یک هفته قبل نیز برنامه این کمیسیون‌ها منتشر خواهد شد.

خسروانی خاطرنشان کرد: طرح جامع شهر اراک، در شان شهر ما نیست ولی متاسفانه تاکنون هیچ مطالبه‌گری‌ درخصوص آن صورت نگرفته است، این در حالی ‌است که در برخی شهرها در مقابل طرح جامع تحمیلی بطور جدی ایستادگی صورت گرفته و آنرا نپذیرفته‌اند، گفتنی است تا ده سال آینده با این طرح جامع،  شهر اراک با وضعیت اسفناکی از لحاظ آسیب‌های اجتماعی، قیمت مسکن و توسعه شهری مواجه خواهد شد. شورای شهر می‌تواند نشست‌های تخصصی‌ در این حوزه و همچنین حوزه‌های تخصصی دیگر نظیر تراکم و مازاد تراکم در شهر برگزار کند.

وی درخصوص برگزاری جشنواره رسانه‌های شهری گفت: برگزاری این جشنواره برای مشاهده آثار تولیدی اصحاب رسانه در حوزه مدیریت شهری است و جهت برگزاری هرچه سریعتر این جشنواره با روابط عمومی شهرداری صحبت‌هایی صورت گرفته است.

انتهای‌پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *