نقد و بررسی سریال The Mosquito Coast

زیرنویس فارسی سریال The Mosquito Coast کراس عناصری را از رمان ۱۹۸۱ که توسط عموی جاستین، سفرنامه‌نویس پل تروکس نوشته شده است، اقتباس کرده است. این رمان که درباره خانواده ای در حال فرار نبود، قبلاً صادقانه به فیلم پیتر ویر در سال ۱۹۸۶ با بازی هریسون فورد تبدیل شده بود. فورد نقش آلی را در نقش یک مخترع دیوانه ایفا می کند که مصرف گرایی و امپریالیسم آمریکایی را تنبیه می کند و در عین حال تلاش می کند جامعه آرمان شهر خود را در میان بومیان آمریکای مرکزی بسازد. او اساساً نسخه بی‌کفایت و الهام‌بخش سرهنگ کورتز از آخرالزمان است.

طیف‌هایی از عملکرد فورد در Theroux’s Allie وجود دارد که همچنین به دنبال یک مخفیگاه استوایی خارج از رادار است. او با چشمان حشره‌ای که موهای ریشش به اندازه یک برس اسکراب رشد کرده است، جذابیت فروشنده ماشین ناامیدانه دارد، زیرا او نیز درباره مصرف‌گرایی و اینکه چگونه ملتی با روح فاسد با ارزشمندترین منبع خود یعنی مردم بدرفتاری می‌کند، ناراضی است. اما در طول ماجراجویی بی‌نظیر خود، آلی برای کسانی که از آنها سوء استفاده می‌کند و در طول راه به آنها صدمه می‌زند، توجه چندانی نشان نمی‌دهد. در یک صحنه، یک قاچاقچی (اسکاتی توار) که به خانواده فاکس کمک می کند تا از مرز به مکزیک عبور کنند، تز نمایش را بر سر آلی فریاد می زند: “تو آمریکا هستی، احمق!” یک خودآگاهی در آن لحظه وجود دارد که با در نظر گرفتن بقیه سریال، احساس نادرستی می کند.

 

ساحل پشه‌ها گهگاه از شما می‌خواهد که آن را جدی بگیرید و اقدامات خود را با برداشت‌های کوچکی در مورد مشکلات جوامع آسیب‌پذیر تکمیل کنید. شخصیت‌ها دانش درباره عبور غیرقانونی مرزها، تکنیک‌های بازجویی پیشرفته و استیصال افرادی را که از خشونت کارتل و فقر فرار می‌کنند برای شانسی برای رسیدن به رویای آمریکایی به دست می‌دهند. بسیاری از احساسات خونین در نمایشی بیان می شود که در آن یک خانواده سفیدپوست از منظره خصمانه و جسد سوار از ایالات متحده تا مکزیک مانند گردشگران در رنج دیگران عبور می کنند. این سریال در دسته ای با فیلم های هیجان انگیز نوشته تیلور شریدان مانند سیکاریو و رودخانه باد قرار دارد.

حتی به عنوان یک تریلر اساسی، کف آلود و پیشران، The Mosquito Coast تمایل دارد با چرخش های بی معنی و غیرمنطقی ناامید شود. به عنوان مثال، شخصیت تروکس در قسمت آزمایشی به‌عنوان مدبر، فهیم و سریع معرفی می‌شود، زیرا از توری که توسط مقامات گذاشته شده فرار می‌کند و حرکت همه را پیش‌بینی می‌کند. او می‌تواند ماشینی بسازد که آتش را به یخ تبدیل کند، دکل‌های تلفن را برای انجام دستورات خود و متقاعد کردن مردم به عمل بر خلاف منافعشان بسازد. اما در اپیزود بعدی، وقتی با یک خانواده کارتل مواد مخدر نسبتاً مشتق شده و کارتونی روبرو می‌شود، او ضخیم و ساده لوح ظاهر می‌شود، زیرا برای ادامه‌ی طرح داستان همان چیزی است که نوشته‌ها به او نیاز دارند.

تناقضات در یک سری به طور کلی غیرقابل قبول است. اما بازیگران بسیار بهتر از مواد هستند. ملیسا جورج به عنوان مادر دردمندی که اغلب ساکت می ماند اما با لرزش لب هایش خیلی چیزهای بیشتری می گوید برجسته است. لوگان پولیش جوان در نقش دینا، نوجوان آسیب‌پذیر عاطفی که چشمانش مدام اسکن و جستجو می‌کند، به نظر می‌رسد که می‌خواهد چیزی یا کسی را بیابد که بتواند احساس امنیت کند، یا حداقل به او بگوید که چه اتفاقی می‌افتد، خیره‌کننده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *