واکسیناسیون دوره‌ای نوزادان

 

به‌طور قطع، یکی از نگرانی‌های مهم والدین نوزادان، مسأله‌ی سلامت فرزندان شان و ایمنی‌ آن‌ها در برابر عفونت‌ها و میکروب‌هاست. رویکردهای مختلفی برای ایجاد ایمنی مناسب در برابر میکروب‌ها وجود دارند که یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین رویکردها، تزریق واکسن‌ها یا انجام واکسیناسیون است. 

برای این منظور، واکسیناسیون دوره‌ای نوزادان طراحی شده است تا نوزادان را در برابر عفونت‌های شایعی که ممکن است در این دوره‌ی سنی با آن روبرو باشند، ایمن سازد. لذا تزریق واکسن‌ های نوزاد برای ایمن‌سازی در اوایل زندگی، یک مداخله‌ی زیست‌پزشکی حیاتی برای کاهش عوارض و مرگ‌ومیر جهانی به شمار می‌رود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی واکسیناسیون نوزادان و واکسن‌های روتین آن‌ها بپردازیم.

 

فهرست مطالب:

 • واکسیناسیون نوزادان
 • واکسن‌های روتین کودکان
 • واکسن‌های بدو تولد
 • واکسن پنج گانه
 • واکسن ام ام آر
 • جمع‌بندی

 

واکسیناسیون نوزادان

واکسیناسیون، یکی از بزرگترین دستاوردهای قرن بیستم به حساب می‌آید. در واقع، این امر به‌عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین اقدامات برای وقایه یا پیشگیری بیماری‌های دوران کودکی در نظر گرفته می‌شود. 

گزارش‌هایی وجود دارد که سالانه بیش از حدود ۲ میلیون نوزاد و کودک زیر ۶ ماه در سراسر جهان بر اثر عفونت جان خود را از دست می‌دهند. برای جلوگیری و کاهش این میزان مرگ‌ومیر، تلاش‌های زیادی صورت گرفته است که یکی از آن‌ها مسأله‌ی واکسیناسیون می‌باشد. واکسن‌ها در رتبه‌ی دوم پس از آب آشامیدنی تمیز، یک اقدام کاملا مقرون ‌به ‌صرفه برای کاهش عوارض و مرگ‌ومیر نوزادان در نظر گرفته می‌شود. 

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند برنامه‌ی واکسیناسیون و به ویژه تزریق منظم واکسن‌های نوزاد تأثیر چشم‌گیری بر کاهش میزان مرگ‌ومیر آن‌ها داشته است. چنان‌چه ریشه‌کنی جهانی آبله و ریشه‌کنی آتی فلج اطفال، خود نماد قدرت و پتانسیل برنامه‌های ایمن‌سازی است. 

طبق دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO)، به‌طور روتین باید واکسن باسیل کالمت-گوئرین (BCG) در کودکان و نوزادان صورت گیرد تا از سل منتشر در مناطق آندمیک و همچنین دیفتری، کزاز و سیاه سرفه جلوگیری شود. 

واکسن‌های دیگری نیز وجود دارند که در برابر عفونت‌های شایع دوره‌ی نوزادی طراحی شده‌اند. واکسن خوراکی فلج اطفال، واکسن هپاتیت ب (HBV)، واکسن سرخک و واکسن هموفیلوس آنفلوانزا نوع ۴ از جمله واکسن‌های مهم و روتین دیگر به شمار می‌روند.

واکسن‌های روتین کودکان

چنان‌چه گفتیم، برای جلوگیری و کاهش ریسک مرگ‌ومیر نوزادان بر اثر عفونت‌های مختلف، انجام واکسیناسیون ضروری پنداشته می‌شود. به این منظور، یک برنامه‌ی روتین برای تزریق واکسن‌های نوزاد طراحی شده است. 

اگر از بدو تولد تا شش سالگی را در نظر بگیریم، در چند نوبت واکسیناسیون در کودکان انجام می‌شود. واکسن‌هایی که به طور دوره‌ای در این سنین تزریق می‌شوند، ممکن است در چندین دوز مختلف و در دوره‌های مختلف تکرار گردند. در زیر به این واکسن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • واکسن‌های بدو تولد شامل واکسن خوراکی فلج اطفال، واکسن هپاتیت ب و واکسن ب ث ژ؛
 • واکسن‌های ۲ ماهگی شامل واکسن خوراکی فلج اطفال و واکسن پنج گانه (پنج گانه شامل: هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوانزا و سه گانه)؛
 • واکسن‌های ۴ ماهگی، شامل واکسن خوراکی و تزریقی فلج اطفال و واکسن پنج گانه؛
 • واکسن‌های ۶ ماهگی، شامل واکسن خوراکی فلج اطفال و واکسن پنج گانه؛
 • واکسن‌های ۱۲ ماهگی شامل واکسن ام ام آر؛
 • واکسن‌های ۱۸ ماهگی شامل دوز یادآور واکسن خوراکی فلج اطفال، ام ام آر و دوز یادآور اول واکسن سه گانه؛
 • واکسن‌های ۶ سالگی شامل دوز یادآور واکسن خوراکی فلج اطفال و دوز یادآور دوم واکسن سه‌ گانه.

در حال حاضر، برای سهولت بهتر و بیشتر والدین نوزادان، زمینه‌ی واکسیناسیون روتین کودکان در مطب بسیاری از پزشکان فراهم شده است. بدین وسیله، والدین می‌توانند با مراجعه به پزشک، ضمن بررسی و اطمینان از سلامت نوزادان شان، واکسیناسیون آن‌ها را نیز پیگیری کنند و به موقع مناسب آن انجام دهند. 

 

واکسن‌های بدو تولد

نوزاد شما در بدو تولد، واکسن دریافت می‌کند. شاید دوست داشته باشید تا در مورد این واکسن‌ها بیش‌تر بدانید. در واقع، یکی از این واکسن‌ها، دوز نخست واکسن هپاتیت ب است. این واکسن خطر ابتلای کودک را به هپاتیت ب از والدین یا از سایر نزدیکانی که حتی نمی‌دانند هپاتیت ب دارند، کاهش می‌دهد.

از آن‌جایی که ابتلا به ویروس هپاتیت ب، تقریبا غیرقابل درمان در نظر گرفته می‌شود، تزریق این واکسن به نوزادان یک امر ضروری و مهم پنداشته می‌شود. 

اگر مادر مبتلا به هپاتیت ب است، کودک باید نخستین دوز واکسن هپاتیت را ظرف حدود ۱۲ ساعت پس از تولد دریافت کند. هم‌چنین برای این کودکان، داروهای دیگر نظیر ایمنوگلوبولین هپاتیت ب می‌دهند تا در برابر این انتقال عفونت از مادر به کودک مصئون باقی بمانند. 

واکسن ب ث ژ، واکسن دیگری است که در بازوی نوزاد شما تزریق می‌شود. این واکسن برای ایجاد ایمنی در برابر باسیل سل یا توبرکلوز تجویز می‌گردد. با این واکسن کودک شما از ابتلا به سل تا حدودی در امان خواهد بود.

به‌علاوه، واکسن خوراکی فلج اطفال به‌صورت یک قطره به دهان کودک شما چکانده می‌شود. از آن‌جا که بیماری پولیو یا فلج اطفال یک بیماری خطرناک و ناتوان‌کننده در کودکان است، تجویز این واکسن یک امر ضروری بوده و تقریبا به‌طور کامل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.

 

واکسن پنج گانه

واکسن پنج گانه خود شامل واکسن‌های هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوانزا و سه گانه (دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه) می‌باشد. این واکسن در واقع با ترکیب و تزریق هم‌زمان پنج نوع واکسن، هم دفعات تزریق به کودک را کاهش می‌دهد و ایمنی را بالا می‌برد.

 

هپاتیت ب چنان‌چه در بالا توضیح داده شد، یک بیماری ویروسی خطرناک است که موجب عوارض شدیدی می‌گردد. این ویروس به محض ورود به بدن، تقریبا برای همیشه در بدن باقی می‌ماند و لذا بهترین راه مقابله، تزریق واکسن است. 

هموفیلوس أنفلوانزا یک میکروب کشنده است که ابتلا به آن عامل مرگ‌ومیر شمار زیادی از نوزادان می‌باشد. حتی نوزادانی که پس از ابتلا زنده می‌مانند، دچار فلج دایمی خواهند شد. واکسن بهترین راه برای پیشگیری از این عفونت است. 

واکسن دیفتری، یکی از واکسن‌های سه‌گانه است که چندین بار به نوزادان تجویز می‌شود. دیفتری یا خناق یک بیماری حاد و خطرناک سیستم تنفسی است که موجب ایجاد غشای کاذب در حلق و گلودرد شدید می‌گردد. کزاز نیز یک عفونت باکتریایی کشنده است که با علایمی نظیر تحریک‌پذیری بیش از حد، سفت‌شدن ناگهانی و غیرارادی عضلات همراه است که منجر به مرگ می‌گردد. 

سیاه سرفه هم چنان‌چه از نام آن برمی‌آید، به‌عنوان بیماری باکتریایی با حملات شدید سرفه و کبودی همراه است. این بیماری به حدی شدید و خطرناک است که می‌تواند منجر به مرگ گردد. 

بنابراین، واکسن پنج گانه،‌ حاوی پنج نوع واکسن متفاوت است که در برابر پنج عفونت‌ بسیار کشنده و تهدید کننده‌ی زندگی، کودکان را مصئون می‌سازد. این واکسن را به‌عنوان بهترین واکسن در مطب پزشکان به کودک تان تزریق نمایید.

 

واکسن ام ام آر

این واکسن، کودک شما را در برابر سه ویروس سرخچه، سرخک و اوریون محافظت می‌کند. بیماری سرخک یک بیماری ویروسی خطرناک است که همه آن را با تب و بروز بثورات پوستی آن می‌شناسند. علت اصلی خطرناک شناخته شدن این ویروس، ایجاد التهاب مغزی بر اثر آن است که آسیب مغزی خطرناکی ایجاد می‌کند.

سرخچه نیز مشابه سرخک است که به آن سرخک آلمانی هم می‌گویند و موجب ایجاد بثورات پوستی و التهاب مفصلی می‌گردد. اوریون یکی دیگر از بیماری‌های ویروسی است که با علایمی مثل تب، درد عضلانی، سردرد، تورم غدد بزاقی، تورم بیضه‌ها و عقیم شدن و حتی ناشنوایی می‌تواند همراه باشد.

واکسن ام ام آر در برابر این سه ویروس خطرناک و ناتوان‌کننده، کودک را محافظت می‌کند. پس حتما به‌طور منظم برای انجام واکسیناسیون روتین کودکان در مطب زیر نظر پزشکان متخصص اقدام نمایید.

 

جمع‌بندی

واکسیناسیون نوزادان، امری ضروری و مهم برای سلامت و زنده‌مانی آن‌هاست. پس لازم است تا والدین به تزریق روتین واکسن‌های نوزاد توجه جدی نمایند تا خطر مرگ‌ومیر و آسیب‌های جدی را کاهش دهند.

مسلماً مهارت و تجربه همه پزشکان در خصوص انجام  واکسیناسیون  دقیق نوزاد با یکدیگر یکی نبوده و ممکن است متفاوت باشد. اینجاست که انتخاب یک پزشک‌ کاردان و متبحر می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. دکتر آویشن محمدی، فوق تخصص اطفال و نوزادان، ازجمله پزشکان خوش‌نام و باسابقه‌ای است.

 دکتر آویشن محمدی دارای تحصیلات  و‌ دانش بالا، تجربه کافی و‌ مهارت بسیار زیادی می‌باشد. به همین دلیل انجام درمان های تخصصی نوزادان شما تحت نظر این پزشک متخصص با کمترین درد، و در کوتاه‌ترین مدت‌زمان صورت خواهد گرفت.

برای انجام واکسیناسیون روتین کودکان در مطب توسط دکتر آویشن محمدی با شماره تلفن‌های ۰۹۰۳۰۷۹۱۱۵۵ یا ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷ تماس گرفته و یا به مطب ونک به آدرس اول ملاصدرا، روبروی سازمان بورس، جنب داروخانه، ساختمان پزشکان صدرا، طبقه اول و مطب خزانه به آدرس فلکه دوم خزانه، روبه روی نانوایی سنگکی، پلاک ۲۹۹ مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر وارد سایت دکتر آویشن محمدی به آدرس www.dravishanmohamadi.com شده و مقالات مربوط در این زمینه را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *